Board of Trustees

 

Get to know your 2017-2018 Board of Trustees.  Pictured from left to right (current term and year term ends indicated in parenthesis):

Back and middle rows:

  • Alan Comnes (1st term, 2020)
  • Theo Harper, Secretary (elected to fill an unexpired term, 2018)
  • Maryann Roulier (2nd term, 2018)
  • Rev. Tom Disrud, Associate Minister, ex officio (member of the Executive Team)
  • Matt Swafford (1st term, 2019)
  • Cindy Cumfer (appointed by the Board on June 1, 2017 to fill an unexpired term; this board position will be up for election in 2018 for the final year of term (2019)
  • Laura Milne, 2nd Vice Moderator (2nd term, 2018)
  • Ameena Amdahl-Mason (2nd term, 2018)
  • Randy Russell, Moderator (2nd term, 2020)
  • Kathryn Estey, Church Administrator, ex officio (member of the Executive Team)

Front row, seated:

  • Evie Zaic (2nd term, 2019)
  • Kathy Ludlow, 1st Vice Moderator (2nd term, 2020)
  • Leila Wrathall; Treasurer (1st term, 2019)
  • Rev. Bill Sinkford, Senior Minister, ex officio (member of the Executive Team)

Not photographed:

  • Andy Parker (2nd term, 2020)

Terms are for three years and run from June 1 through May 31 each year. The 2017-2018 Board was constituted at its June 1, 2017 meeting and reflects the results of the Church’s May 2017 Annual Vote.